Волосся та зачіски Четвер, 28.03.2024, 23:08
Головна | Реєстрація | Вхід Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
Категорії розділу
Рекомендації по догляду за волоссям [20]
Народні методи [14]
Науково-популярні статті [11]
Небажане волосся [6]
Засоби догляду за волоссям [5]
Маски для волосся [7]
У цій категорії зібрано рецепти масок для волосся

Підбір зачіски онлайн
Інтимні стрижки
Програми для підбору зачісок
Відео зачіски
Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Головна » Статті » Науково-популярні статті

Велика медична енциклопедія: "Волосся"

    
     Рис. 1-4. Зрізи волосся людини: Рис. 1 - повздовжній; рис. 2-4 - поперечні на різних рівнях (рис. 2 - нижньої третини кореня, рис. 3 - волосяної цибулини, рис. 4 - волосяного сосочку): 1 - стержень волосини; 2 - сальна залоза; 3- м'яз, що випрямляє волосину; 4 - корінь волосини; 5 - волосяний мішочок; 6 - зовнішня коренева піхва; 7 - внутрішня коренева піхва; 8 - цибулина волосся; 9 - волосяний сосочок; 10 - кутикула внутрішньої кореневої піхви; 11 - зовнішній шар внутрішньої кореневої піхви; 12 - середній шар внутрішньої кореневої піхви; 13 - склоподібна оболонка; 14 - кутикула волосини; 15 - мозкова рідина волосини.


     Волосся (лат. - pili) - ороговілі, ниткоподібні епітеліальні придатки шкіри. Волосся покриває всю поверхню тіла людини, за винятком долонь і підошв, тильної поверхні кінцевих фаланг і бокової поверхні пальців, червоної облямівки губ, сосків, малих статевих губ, внутрішнього боку великих статевих губ, клітора, головки статевого члена, внутрішнього листка крайньої плоті.
     Волосся виконує в основному захисну функцію: у багатьох видів тварин волосяний покрив сприяє збереженню тепла в організмі, вії захищають очі від механічних пошкоджень; завдяки рецепторним нервовим волокнам, які обплітають волосяний фолікул, волосся приймає участь в тактильній чутливості.
     Зачатки волосяних фолікул у вигляді потовщеного ембріонального епідерміса утворюються в кінці 3-го місяця ембріоноального розвитку майже на всій поверхні плоду. Потім вони перетворюються в епітеліальні тяжі, які проникають в дерму і в її глибині диференціюються у волосяні цибулини, які дають ріст волоссю. Спочатку волосся появляється в області брів, підбородку і верхньої губи, а на 5-7 місяці - на багатьох інших ділянках шкіряного покриву плоду. На 8-9 місяці ембріонального періоду або в перші місяці життя новонародженого більшість первинного волосся (за винятком волосся голови, брів і повік) випадає, замінюючись новим, вторинним, або постійним волоссям; первинне пушкове волосся замінюється більш товстим, а волосся на голові, бровах і повіках також і більш довшим. У новонароджених волосся на голові має довжину біля 1-2- см, густота різна. Товщина волосся у новонароджених - 20-40 мкм, а у дорослих - 70-100 мкм.
     В період статевого розвитку з'являється волосся в пахвових западинах, на лобку, статевих органах; у юнаків починається ріст волосся на грудях, спині, бедрах, в 15-16 р. виростає волосся на верхній губі, в 18-20 р. - на підборідді, щоках, на шиї спереду.
     Після 50 років кількість волосся, їх товщина зменшуються, корінь волосся вкорочується; у багатьох жінок з'являються поодинокі довгі волосини на верхній губі і на підборідді. Еластичні волокна, що оточують корені, потовщуються, а до 70 р. утворюють суцільну масу, що оточує волосяний фолікул.
     По відношенню до поверхні шкіри волосся, в основному розташовано похило, під різними кутами; вії, волосся зовнішнього слухового проходу і носових ходів розташовано перпендикулярно. На більшій частині поверхні шкіри волосини розміщені групами (по 2-6), при чому їх густота не рівномірна. На голові кількість волосся перевищує 100000, найбільш густе волосся - на тім'ї та на потилиці, меньш густе - на скронях. Волосся брів більш рідке, ще більш рідке волосся на статевих органах.
     Колір волосся різноманітний і залежить від кількості і виду пігменту меланіну. Більш часто зустрічається темне волосся (брюнети), каштанові (шатени) і русі та білокурі (блондини). Рідше зустрічається руде волосся, цей колір пояснюється наявністю залізовмісного пігменту трихосидерину. У віці 50 років зазвичай починається вікове посивіння, яке пояснюється поступовим зменшенням у волоссі кількості пігменту і заповненням кіркової і мозкової речовини пухирцями повітря. Спочатку частіше сивіють борода і вуса, волосся на щоках, в 50-60 р. - волосся голови, а в 60-80 р. - брови.
     Волосся володіє значною міцністю і еластичністю. Швидкість його росту в різні періоди життя різна. В ранньому дитячому віці волосся росте повільніше, у дорослої людини - біля 1 см на місяць; після 60 р. ріст волосся сповільнюється. Швидше росте волосся на голові, підборідді, пахвових ямках, повільніше - на передпліччях і бедрах. Брови ростуть дуже повільно.
     Кожна волосина існує від кількох місяців до 4-х років і більше, потім випадає і замінюється новою.
     За зовнішнім виглядом і частково по будові розрізняють волосся довге, щетинисте і пушкове. Довге волосся - це волосся волосяної частини голови, бороди,вусів, пахвових западин, лобка, статевих органів; щетинисте волосся - це волосся брів, вій, зовнішнього слухового проходу, початку носової порожнини, окружності анального отвору; пушкове волосся покриває решту поверхні шкіри.
 По формі волосся буває пряме, кучеряве, хвилясте і дрібно кучеряве.
     У волосині розрізняють стержень (scarus pili), що виступає над поверхнею шкіри, і корінь (radix pili), який розміщується в товщині шкіри і закінчується потовщенням - цибулиною (bulbus pili).
     Мікроскопічна будова волосся.
     В кореневій частині довгих і щетинистих волосин розрізняють наступні шари: мозкова речовина (серцевина), кора волосини і кутикула волосини.
     Мозкова речовина волосини (medulla pili) складається з 2-3 рядів світлих клітин полігональної форми, що містять в протоплазмі гранули трихогіаліну, маленькі бульбашки повітря і невелику кількість зерен пігменту. В мозковій речовині волосини відбувається повільне ороговіння клітин; вище місця впадання в волосяний фолікул протоки сальної залози клітини волосини повністю орогівають. В стержні волосини, а також на всьому протязі пушкових волосин мозкова речовина відсутня.
     Кора волосини (kortex pili)  складається із міцно спаяних між собою багатошарових клітин веретеноподібної форми з ознаками мітозів та із рогових лусочок, що містять твердий кератин, зерна пігменту і бульбашки повітря.
     Кутикула волосини (cutikula pili) утворена одним шаром пласких тонких безядерних рогових лусочок, які щільно прилягають одна до одної подібно до черепиці, вільний край яких направлений догори.
     Корінь волосини укладений в фолікул (folliculus pili), або волосяний мішочок, який розширюючись біля поверхні шкіри, утворює воронку. Біля основи воронки у фолікул волосини відкривається вивідна протока сальної залози. Нижче місця впадання протоки сальної залози фолікул волосини дещо звужений (шийка фолікула).
     Від фолікула фолосини, нижче місця впадання протоки сальної залози, відходять гладком'язові волокна. Віялоподібно розділяючись на дрібні пучки, вони закінчуються у верхньому шарі дерми. При їх сороченні відбувається випрямлення волосини, яка створює тиск на сальну залозу, а це призводить до посиленого виділення секрету.
     Фолікул волосини складається із внутрішньої епітеліальної і зовнішньої з'єднувальнотканинної частин. З'єднувальнотканинна частина фолікула утворена циркулярно і повздовжньо розташованими колагеновими еластичними і аргіровільними волокнами. Внутрішній шар має форму тоненької гомогенної мембрани, найбільш розвинутий у місці волосяної цибулини і має назву склоподібна оболонка або склоподібна мембрана.
     Корінь волосся внизу розширюється, утворюючи волосяну цибулину (bulbus pili). Ріст волосини відбувається шляхом розмноження епітеліальних клітин цибулини, які формують волосся, тобто цибулина являється матрицею волосини (matrix pili). Знизу у волосяну цибулину вдається волосний сосочок (papilla pili) - з'єднувальнотканинне утворення конусоподібної форми, яке складається із колагенових і еластичних волокон, кровоносних капілярів, нервів і меланоцитів, які утворюють волосяний піфгмент. Кровоносні судини волосяного сосочка відходять від глибокого артеріального сплетіння шкіри. Стінки фолікула постачаються кров'ю із судин поверхневої сітки.
     В міру зростання волосини поступово зменьшується розмір волосяного сосочку, знижується його функціональна активність, клітини цибулини втрачають здатність до розмноження і піддаються ороговінню. Цибулина перетворюється у волосяну колбу і занурюється в утворене поглиблення фолікула. Життя волосини на цьому припиняється. Колба відділяється від сосочка, разом з волосиною поступово піднімається догори і випадає. В подальшому фолікул вкорочується, а сосочок волосини піднімається, тягнучи за собою з'єднувальнотканинну піхву.
     Регенерація волосся починається із розмноження клітин зовнішньої кореневої піхви, які вкривають сосочок і утворюють нову цибулину (матрицю). Під час росту нової волосини сосочок опускається вглиб.
     Ріст волосся регулюється нервовою і ендокринною системами, що підтверджено клінічними дослідженнями. Стимулюють ріст волосся адренокортикотропний гормон гіпофізу, гормони кори надниркових залоз, тиреоідин. На ріст волосся впливає склад їжі, лікарські речовини, а також фізичні і хімічні фактори. Волосся росте швидше у теплу пору року.

На головну
Категорія: Науково-популярні статті | Додав: shkilnyuk (20.01.2011)
Переглядів: 9504 | Рейтинг: 4.2/5

Популярні статті:

[Народні методи]
Ламінування волосся в домашніх умовах
[Науково-популярні статті]
Волосся на лобку та інтимні стрижки
[Народні методи]
Старовинні рецепти догляду за волоссям
[Рекомендації по догляду за волоссям]
Принципи та методи укладання волосся
[Народні методи]
Щоб волосся не випадало
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]
Пошук
Новини партнерів:

Copyright: Волосся та зачіски © 2024
Зробити безкоштовний сайт з uCoz